پرش به محتوا
خانه » Blog » چرا پول ما به تفاوت سیستم سرمایش و گرمایش را پرداخت نکرده ام؟

چرا پول ما به تفاوت سیستم سرمایش و گرمایش را پرداخت نکرده ام؟

در اسفند سال 98 هیئت مدیره تعاونی اطلاعیه ای صاد کردند و در آن از اعضای پروژه حکیم خواستند تا مبلغ 14 میلیون تومان به حساب تعاونی بصورت علی الحساب بابت انشعاب برق و متری 700 هزار تومان بابت ما به تفاوت تاسیسات گرمایشی و سرمایشی ( البته باز بصورت علی الحساب) را پرداخت کنند.

در قرارداد بند 5-3 چنین آمده است :

با توجه به تغییر سیستم سرمایش و گرمایش از سیستم سنتی ( کولر و پکیج( به سیستم چیلر، پرداخت مابه تفاوت هزینه ناشی از تغییر سیستم مذکور به عهده طرف دوم بوده و مبلغ فوق خارج از مبلغ ثمن قرارداد ساخت می باشد. بدیهی است پس از اعلام طرف اول، طرف دوم موظف به پرداخت مبلغ مذکور است.

در سال 1393 موقعی که متمم قرارداد منعقد می شد، مبلغ قرارداد از متری 1340000 تومان به 1430000 تغییر یافت که با احتساب همه هزینه هایی بود که باید اضافه می شد. یعنی هم بحث تورم ساخت و هم بحث ما به تفاوت سیستم گرمایش و سرمایش .تقریبا همه افراد حال یا با وام بانکی و یا از جیب خود آن را پرداخت کرده اند ( البته باز آمار دقیق نداریم و در این زمینه تعاونی شفاف عمل نکرده و نمی کند بنابراین نمی توانیم با قطعیت بگوییم).

در متمم قرارداد بندی هست که اضافه پرداخت را تلویحا منوط به تامین دلیل کارشناسی می کند.

در سال 98 که اعلام شد باید این هزینه ها پرداخت گردد. عده ای از گروه ما به مدیران تعاونی گفتند تامین دلیل کارشناسی را ارائه دهید تا ما پرداخت را مطابق قرارداد انجام دهیم، که متاسفانه انجام ندادند. این عده که بیش از 100 نفر بودند طی اظهارنامه ای درخواست ارائه تامین دلیل کارشناسی را به تعاونی اعلام کردند .

متاسفانه باز اعتنایی به خواسته ایشان نشد.

به همین دلیل بسیاری از این گروه شروع به شکایت حقوقی علیه تعاونی کردند که در طی سال 99 دادگاههای بدوی و تجدید نظر برخی برگزار شد و آرای متفاوتی هم دادگاهها برای ایشان صادر کرده اند.البته ماجرا هنوز ادامه دارد، هیئت مدیره نیز برای آنها جرائم سنگین تعیین کردند و برای همه آنها جهت تسویه دیون مورد ادعایی توسط وکیل تعاونی اظهارنامه ارسال کردند.

تامین دلیل :

در مورد تامین دلیل پرسشهای زیر برای ما مطرح است و مورد خواست ماست :


هر دو تامین دلیل سال ۹۳ و ۹۷ و پیوست ها و متمم های قرارداد ایشان با تعاونی ارائه شود.
بعد از بررسی این مدارک موارد ذیل مشخص خواهد شد :

 • مبنای محاسبه سیستم سرمایشی گرمایشی اولیه چه بوده و شامل چه می شود آیا خود دستگاه پکیج و
  رادیاتورها هم بوده یا فقط کانال کشی و لوله کشی در محاسبه بوده است؟
 • گفته شده هزینه چیلر در تامین دلیل دوم متری ۹۰۰ هزار تومان بوده که پس از کسر هزینه پکیج به ۶۳۹
  هزار تومان رسیده یعنی مابه التفاوت هزینه تغییر سیستم؛ که اگر این رقم درست است چرا از اعضا متری ۷۰۰
  هزار می خواهند .
 • به گفته آقای نامداری تعداد ۲۸۰۰۰ پنل نیاز هست که به نظر این رقم نمی تواند درست باشد، شاید حتی
  نصف این تعداد نیاز نباشد، تعاونی تعداد ۱۱۰۰۰ پنل تایوانی در سال ۹۶ خریداری کرده که پیمانکار آن را
  در پروژه دیگرش استفاده کرده و بعدها ۲۸ هزار پنل چینی برای پروژه حکیم خریده ٫ این تفاوت قیمت خرید
  بسته به زمان آن باید مشخص شود و پیمانکار پرداخت کند نه اعضاء.
 • چرا تامین دلیل چیلر در سال ۹۷ انجام شده؟ در صورتی که باید قبل از زمان تحویل ۹۵ انجام می شده
 • شاید در تامین دلیل اشتباهی در محاسبات صورت گرفته باشد که نیاز به بررسی دقیق این مدارک توسط
  افراد متخصص می باشد.
 • هزینه کابینت ها در ابتدا در قرارداد بوده و در هزینه ساخت آورده شده چرا الان حذف شده است؟
 • مورد دیگر بحث علی الحساب ها است که تعاونی و وکیل اش از آن استفاده می کنند در صورتی که وقتی
  تامین دلیل شده باشد، علی الحساب معنی ندارد؟!
  و در دفترچه نانوشته مانده که بعدا متمم قرارداد اضافه شده که جایگزین علی الحساب شده، ولی در همین
  متمم فقط یک کلمه علی الحساب آورده شده که تعاونی و و وکیل تعاونی از آن
  استفاده می کنند. در صورتی که این علی الحساب معطوف به آن ۵۰۰ واحد هست که فعلا نفری
  ۳۰ میلیون به اعضا تعلق گرفته و ربطی به پول ساخت ندارد. و قسط آخر منوط به تعیین تکلیف علی الحساب
  پرداختی ۳۰ میلیون و عواید حاصله در عرصه ملک و تحویل واحد می باشد.

بدقولیهای مکرر :

در تیرماه امسال باز در جلسه دوم با پیمانکار که آقای ابراهیمی هم شرکت داشتند قرار شد تامین دلیل را در جلسه ای به چند تن از سرگروهها نشان بدهند ولی باز خلف وعده شد.

ما می دانیم در فاصله سالهای 95 تا 98 اتقاقات بسیاری افتاد مخصوصا در سالهای 97 و 98 که تورم وحشتناکی داشته ایم و این متری هفتصد هزار تومان در دل خود جبران این تورم و هزینه های سربار تعاونی را دارد .

ولی در اصل ما در حال پرداخت کم کاری ها، ضعف های مدیریتی و عدم رعایت برنامه زمانبندی یا نداشتن آن در فاصله سالهای 93 تا 95 هستیم.

علاوه بر این این بند تغییر سیستم گرمایش به سرمایش مانند یک پاشنه آشیل برای طرف دوم قرارداد است که هر زمان می توانند با استناد به آن هزینه های تورمی و هزینه های سرباری هیئت مدیره ، تعاونی و پروژه را طلب کنند.

به این دو اطلاعیه با دقت نگاه کنید، هیئت مدیره و ناظر پروژه 98/12/28 اعلام می کند، بلوکهای A1-3 , B2-4 را مورد بازدید قرار دادند و دارای اشکالات و ایرادات جزیی هستند که بایستی برطرف شوند و بلافاصله پس از رفع ایرادات تاریخ تحویل موقت اعلام می گردد. 7 ماه بعد در تاریخ 99/07/19 باز اعلام می کنند تا آبان ماه بلوکهای B2-4 ,و در اواخر آبان بلوک A1-3 می گردد.

الان که ما در شهریور 1400 هستیم هنوز آن ایرادات جزیی مرتفع نگردیده است و کار ادامه دارد. البته می دانیم در مورد A1-3 این موارد جزیی تا آخر پاییز هم شاید تمام نشود .

این مشت نمونه خروار است و از این وعده ها بارها داده شده است. یا آن زمان نمی دانستند ایراد جزیی به چه می گویند یا می دانستند و خلاف می گفتند.در هر دو صورت ما متضرر از نحوه نظارت ، کارشناسی ، برآوردها و تصمیم های غلط ایشان هستیم .

این باید جایی بسته و تمام شود، از آنجا که مجمعی برگزار نمی شود و از آنجا که هیئت مدیره احترام و شانی برای خریداران قائل نیستند ( همان داستان شما که عضو نیستید-شامل خریداران، و اعضای دو سازمان میادین و بازیافت – و فقط خدمات موتوری ها عضو هستند وبقیه مشارکت کننده و سرمایه گذار هستند.) اعضای پروژه نمی توانند خواست خود را به هیئت مدیره دیکته کنند.

اگر ما با یک شرکت تعاونی درست و طبیعی صرف بودیم، طبیعتا همه این موارد در گزارش سالیانه و صورت وضعیت تعاونی به مجمعی که همه ذینفعان پروژه در آن شرکت می کردند ، آورده می شد و تقدیم می شد.

ما می توانستیم یک تصویر روشن و کلی از پروژه و پیشرفت کار داشته باشیم و همین طور پیشنهادهایی داده می شد که کار زودتر انجام بگیرد ولی با این تعاونی و این هیئت مدیره نمی شود، سالهاست که می گویند اعضاء بدهکار هستند ولی هیچ اطلاعات و آماری ارائه نمی دهند.اینکه می گویند ما برای عدم افشاء اطلاعات این کار را نمی کنیم بهانه ای کودکانه است چون آمار کلی هم ارائه نمی دهند.

از اینکه از سال 90 تا بحال مجمع مورد تاییدی برگزار شده می گذریم، از اینکه هیئت مدیره 2 نفر را محذوف کردند و کسانی را جایگزین نکردند می گذریم. از اینکه شرکت تعاونی بازرس ندارد می گذریم. از اینکه دور ایشان در سال گذشته برای بار دوم به پایان رسیده می گذریم. از اینکه، به اداره تعاون پاسخگو نیستند و قوانین کشور را با گردن فرازی زیر پا می گذارند می گذریم.

تخلفات و تصمیم های نادرستی که انجام دادند و می دهند که همه باعث تضییع حقوق اعضاء و ضرر به تعاونی و جیب من و شماست، می گذریم.

در سایه این عدم شفاف بودن ، نادرست بودن رابطه ایشان با اعضاء ، سابقه بد قولهایی که چندین و چند بار داده اند و نتوانسته اند به آن عمل کنند، اعتماد ما را از دست داده اند.

حال چگونه می خواهند ما پرداخت ما به تفاوت سیستم گرمایش و سرمایش را انجام دهیم؟

اصلا آمدیم و پرداخت کردیم ، کما اینکه بسیاری این کار را انجام داده اند متاسفانه آمار دقیقی نداریم.

چه تضمینی وجود دارد که کارها مطابق یک زمانبدی مشخص و درست به جلو برود و به سرانجام برسد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درود

اگر پاسخ سوالتون رو در وبسایت پیدا نکردید پیام بدهید

 • ابتدا از اینجا ثبت نام کنید و منتظر باشید تا به شما پیام داده و مراحل احراز مالکیت انجام شود.
 • به ادمین پیام بفرستید
SocialSocial