پرش به محتوا
خانه » Blog » مشکلات پروژه حکیم به زبان ساده تازه واردها بخوانند؟

مشکلات پروژه حکیم به زبان ساده تازه واردها بخوانند؟

با توجه به این که بسیاری از دوستان اخیرا به ما پیوسته اند  و سوالات و ابهاماتی دارند.

در این نوشتار سعی میکنیم به زبانی ساده و کوتاه مشکلات پروژه حکیم  را بیان کنیم و به سوالات پرتکرار پاسخ دهیم.

اینجا کجاست و توسط چه کسانی اداره می شود؟

اینجا سایت اعضای پروژه حکیم است و توسط شورای همفکری پروژه حکیم اداره می شود . شورای همفکری حکیم متشکل از اعضای قدیمی تعاونی و خریداران از تعاونی است همچنین از خریداران سرای شهر رضوان نیز عضو شورا می باشند. شورا دارای کمیته های فرعی حقوقی ، عمران ، تاسیسات  است. این افراد بدون چشم داشت و بصورت داوطلبانه در فعالیتها شرکت می کنند. هر بلوک برای خود گروهی جداگانه در شبکه های اجتماعی دارد و تا قبل از دادن اسامی توسط دادستانی افراد را بصورت حضوری در روزهای  جمعه جذب گروهها می کردیم. هر گروه یک سرگروه دارد. البته در ساختار جدید برای هر بلوک یک سرگروه تعیین شده است و یک نفر بعنوان سر گروه مجتمع است برای مثال مجتمع بی 2 از چهار بلوک B2-1,B2-2,B2-3,B2-4 تشکیل شده است که هر کدام یک سرگروه دارند و یک نفر از این 4 نفر نماینده مجتمع بی 2 است. با توجه به اینکه 9 مجتمع A1, A2,A3,A4,A5,A6,A7,B1,B2 در پروژه وجود دارد 9 نفر سرگروه هر مجتمع عضو شورا هستند. در جلسات شورا از افراد متخصص نیز بعنوان میهمان دعوت می شود تا از ایشان مشورت گرفته شود.

اینجا تعاونی مسکن شماره 2 سازمان خدمات موتوری شهرداری تهران است به چرا شهرداری کمک نمی کند اینجا درست شود؟

شرکت های تعاونی مسکن کارمندی و کارگری تحت قانون تعاون هستند و ارتباطی با سازمان مربوطه ندارند .

درست است که آن سازمان یا ارگان در ابتدای تاسیس به تشکیل چنین تعاونی هایی کمک می کند ولی در ادامه خود اعضای تعاونی باید آن را اداره کنند و اداره تعاونی ارتباطی با آن سازمان و ارگان ندارد. یعنی جزء بخش تعاون است و تحت قانون تعاون و قانون تجارت عمل می کند. بنابراین مراجعه به شهرداری از این بابت اشتباه است.

معارض یعنی چه؟

در واقع واحد دارای معارض درست است اما اصطلاح معارض یا معارضین رایج شده است. یعنی واحدهایی که به دو یا چند نفر فروخته شده است.

این واحدها مربوط به پیمانکار می باشد ( دفترچه های سفید رنگ) و در دفترچه های تعاونی چنین مواردی دیده نشده است.

واحدهای لابی یا اول/ G ؟

منظور واحدهایی است که در طبقه همکف قرار دارند و در دفترچه ذکر شده طبقه اول/G، این واحدها بدون گرفتن جواز ساخت از شهرداری توسط پیمانکار فروخته شده اند. کمیسیون بدوی و تجدیدنظر ماده 100 شهرداری تهران رای به قلع و قمع آنها داده است. همچنین دادخواست مدیریت تعاونی بابت توقف این رای در دیوان عدالت ادارای در بدوی و تجدیدنظر رد شده است.

تعداد واحدهای دارای معارض چند تاست؟

در واقع هیچ کسی دقیق نمی داند حتی خود شرکت سرای شهر رضوان که یک واحد به چند نفر فروخته شده است.

به همین دلیل به همه خریداران توصیه می کنیم به شعبه 10 بازپرسی مراجعه کنند و شکایت خود را مطرح کنند.

مشکل پروژه چیست و چرا ساخته نمی شود؟

مشکلات پروژه مختلف است ولی بصورت کلی اختلاف بر سر عضویت اعضای تعاونی که متشکل از سه سازمان خدمات موتوری، میادین میوه تره بار ، بازیافت مواد و سایر بخشهای شهرداری است.

این اختلاف موجب طرح دعوی در محاکم مختلف شده است و هنوز ادامه دارد.

به دلیل همین دعوای حقوقی هیئت مدیره ای از خدمات موتوری سالهاست بر اینجا حکومت می کنند و قوانین تعاون را رعایت نمی کنند و تخلفات متعددی را انجام داده اند.

تعاونی و هیئت مدیره تعاونی ، اعضای سازمانهای دیگر و خریداران امتیاز از تعاونی را عضو نمی داند و آنها سرمایه گذار و مشارکت کننده می خوانند. متاسفانه احکام قضایی نیز صادر شده است که این تفکر را تایید می کند و قانونی می داند. در حالی که در قانون تعاون ما مشارکت کننده و سرمایه گذار با تعبیر این آقایان نداریم . عضو و غیر عضو داریم . البته در ماده 17 اشاره ای شده است که به مورد ما ربطی ندارد.

رای صادر شده در خرداد ماه سال 97 توسط شعبه 27 تجدید نظر است . رای دیگری وجود دارد که به نفع خریداران و مربوط به شعبه 18 تجدید نظر است و عبارت سرمایه گذار و مشارکت کننده را عرفی می داند و نه قانونی.

ترکیبی از سوء مدیریت ، نادانی و توهمات ناشی از اطلاعات غلط باعث شده است که طرفین سالها در حال جنگ و جدال باشند و هدف اصلی که خانه دار شدن بوده را از یاد ببرند.

جمعی از اعضای خدمات موتوری اینجا را متعلق به خود می دانند و از هیئت مدیره فعلی طرفداری می کنند.این افراد عمدتا دارای منافع هستند و از مزایایی برخوردارند شده اند و یا وعده به ایشان داده شده است.

جمعی دیگر که عمده افراد هستند از این سه نفر هیئت مدیره بیزارند و خواهان برکناری ایشان هستند. اینکه کدامیک بر دیگری غالب خواهد شد را برگزاری مجمع مشخص خواهد کرد و انتخاباتی عادلانه و بدون تقلب .

در برگزاری انتخابات عادلانه و بدون تقلب تاکید داریم و در مورد آن نگرانی وجود دارد به این علت است که اعضای خدمات موتوری که در طی سالهای گذشته واحد خود را فروخته اند ( حدود 650 نفر). هیئت مدیره در موقع فروش حق رای را از آنها سلب کرده ست و برگه سفید امضاء از آنها گرفته است .بدین ترتیب می توانند در انتخابات آتی به افراد خودشان به صورت وکالتی تا سه رای را واگذار کند.

مشکل دیگر تخلفات پیمانکار پروژه است از جمله فروش یک واحد به دو یا چند نفر و فروش واحد بدون مجوز ساخت در طبقه همکف

بعلت مدیریت غلط پروژه و زمانبندی نامناسب و اشتباه پروژه در مقاطع مختلف دچار توقف و کمبود نقدینگی شده است.

اینکه چطور این مشکل به وجود آمده داستانی طولانی دارد ولی بصورت خلاصه:

آقای پیمانکار با خود آورده ای به پروژه نداشته است

آقای پیمانکار طلبکاران بسیاری از پروژه های قبلی خود داشته که به سمت این پروژه سرازیر کرده است

قراردادی که بین پیمانکار با تعاونی برای ساخت بسته شده است حدود 500 واحد را درابتدای کار به ایشان واگذار می کند بدون آنکه نظارتی بر اینکار وجود داشته باشد.

آقای پیمانکار با دفترچه خود این واحدها را به خریداران و طلبکاران خود واگذار می کند.

بدین ترتیب یک بازی پانزی راه می افتد و این دفترچه ها مثل پول بدون پشتوانه منبع تامین مخارج پیمانکار می شوند.

از سال 91 که پیمانکار وارد پروژه شده است پیمانکار از کسانی که قصد فروش واحد خود را داشته اند و از اعضای تعاونی بوده اند واحد خریداری کرده و با دفترچه خود آن را فروخته است.

در سال 96 توافقنامه ای بین پیمانکار و هیئت مدیره انجام می پذیرد که طی آن حدود 60 واحد دیگر از واحدهای مازاد تعاونی به پیمانکار واگذار می شود طبق این توافقنامه در ازای این 60 واحد باید چکهای طبلکاران که در دست پیمانکار بود به تعاونی عودت داده می شدو علاوه بر آن 4 مجتمع A1,A2,A3,B2تقریبا آماده نیز تا پایان تیر ماه 96 تکمیل و به تعاونی تحویل داده می شد. این توافقنامه تاکنون منتشر نشده است و هر دو طرف مفاد آن را پنهان می کنند. علاوه بر این توافقنامه دیگری در 14/12/95 بین این دو بسته شده است که باز مفاد آن پنهان شده است. حتی اعضای خدمات موتوری از این دو توافقنامه اطلاعی ندارند.

در سال 97 پیمانکار باز به بهانه تورم و کمبود نقدینگی اعلام می کند که واحدهای لابی و پارکینگهای مهمان را خواهد فروخت و بدون مجوز ساخت از شهرداری اینکار را با هماهنگی با هیئت مدیره انجام داد. این که توافقنامه ای در این مورد وجود دارد یا ندارد اطلاعی نداریم.ولی در همان سال 97 پیمانکار وعده می دهد تا پایان خرداد 98 5 بلوک A1,A2,A3,B1,B2 را تحویل دهد.

البته ما الان اطلاع داریم که از سال 92 بصورت چراغ خاموش و بدون اطلاع تعاونی و اعضاء و خریداران اقدام به فروش واحدهای طبقه همکف کرده است.

در سال 98 با عدم تحقق وعده های مکرر تعاونی و پیمانکار اعضای فعال علیه تعاونی شکایت حقوقی انجام می دهند. البته این شکایات با توجه به این که محاکم آرای متفاوتی می دهند به جایی نمی رسد و بعضا تا سال 1400 نیز ادامه پیدا می کند.

همچنین تجمع های مکرری شکل می گیرد و در این تجمعات از مسئولین می خواهند به وضعیت این تعاونی رسیدگی کنند.

با تجمعات جلوی پروژه کم کم تعداد اعضای پروژه زیادتر می شوند. متاسفانه در تمامی سالها هیئت مدیره با عدم برگزاری مجمع و مخفی کردن اطلاعات اعضای پروژه مانع از پیدا کردن اعضاء و شکل گیری و تشکل اعضاء اعم از خریداران و اعضای سازمانها می شد و می شود. عده ای از فعالان با زحمت بسیار افراد را پیدا و عضو گروهها در شبکه های اجتماعی می کردند.

در سال 99 نیز عده ای از شاکیان علیه ساخت واحدهای طبقه همکف علیه هیئت مدیره و پیمانکار در شعبه 1170 مجتمع قدس شکایت کیفری می کنند. در همین سال شورای همفکری اعضای حکیم نیز شکل گرفت و افراد فعال و همفکر آن را تشکیل دادند.

در سال 1400 وب سایت اعضاء بنا بر توافق اعضای شورا راه اندازی شد و با بالا رفتن تعداد اعضای ثبت نام شده کم کم به متوجه واحدهای دارای معارض شدیم. در اردیبهشت سال 1400 پیمانکار در جلسه ای با اعضای شورا برنامه ای برای تحویل پروژه تا سال 1401 ارائه داد. که اولین بلوک B2 تا پایان شهریور ماه 1400 تحویل می شد. و حدود 1400 واحد تا پایان 1400 و ما بقی تا پایان 1401 هر چند در طی تابستان کارها بخوبی پیش می رفت اما در پایان شهریور ماه ناگهان پیمانکار اعلام کرد که به علت ماه صفر و نداشتن شگون افتتاح بلوک بی 2 در 17 ربیع اول طی مراسم باشکوهی با حضور مسئولان کشوری و لشگری اتفاق می افتد .

در این مدت بسیاری از وعدههای ی که در اردیبهشت دداده شده بود تحقق نیافت و اعضای شورا از وضع بوجود آمده بسیار ناراحت و نگران بودند. بعد خبری رسید که همه را شوکه کرد در پایان شهریور تا 17 مهر ساخت واحد ها در طبقه همکف بی 2 داشت اجرایی می شد که بر خلاف توافق بود .علاوه بر این مشخص شد که تعاونی واحدها را می خواهد بصورت موقت تحویل دهد و نه بصورت تحویل همراه با سکونت. همچنین مشخص شد مشکل انشعابات وجود دارد و به غیر از آب در مورد گاز و انشعاب برق هیچ اقدامی تا آن زمان انجام نشده است و معلوم نبود تعاونی در طی 8 سال چرا بدنیال انشعابات نرفته و گرفتن انشعابات را انجام نداده است. علاوه بر اینکه در مورد برق مسیر اشتباهی را طی کرده اند . به جای آن که برای هر قطعه زمین ( سه سند مجزا برای سند زمین وجود دارد)بصورت جداگانه بدنبال انشعاب گرفتن باشند بصورت کلی عمل کرده اند که کمیته تخصیص نیز به جای اینکه از دو مرکز توزیع انشعاب را تخصیص دهد آن را منوط به ایجاد پست 63 کیلوولت کرده است . این اشتباه موجب ضرر و زیان فراوان به پروژه شد و اخذ انشعاب برق را تا به امروز دچار مشکل کرد. در حال حاضر نیز گرفتن انشعاب برق با مشکل مواجه است و هزینه چند برابری به مالکان تحمیل خواهد شد. بدین ترتیب از حالت مصالحه به مخاصمه رسیدیم.

همچنین با ازدیاد واحدهای دارای معارض متوجه شدیم که این رشته سر دراز دارد.

در ابتدای تابستان که به تعاونی و پیمانکار اطلاع دادیم هر دو وجود واحدهای دارای معارض را انکار کردند و موارد را جزیی و سهو قلم دانستند . اما در ادامه تعاونی بکل از مسئولیت شانه خالی کرد و آنها را برعهده پیمانکار دانست.

در دی ماه 1400 اولین دسته از افراد دارای معارض شکایتهای خود را مطرح کردند. و پس از مدتها دوباره تجمعات انجام شد . از جمله در جلوی پروژه و بعد در دادسرای ناحیه 5 و در 30 بهمن 1400 برای دومین بار روبروی دفتر ریاست قوه قضاییه.

با این اعتراضات پیمانکار با توجه به شکایات انجام شده و ورود عوامل شهرداری برای جلوگیری از ساخت واحدهای لابی با توجه به آرای بدوی و تجدید نظر کمیسیون ماده 100 که رای به پرذداخت جریمه و قلع و قمع واحدهای لابی داده بود، پروژه کاملا به خواب رفت . هیئت مدیره بنا به درخواست پیمانکار از شهرداری به دیوان عدالت اداری بابت ساخت واحدهای طبقه همکف شکایتی مطرح شد.

با رای قاضی 1170 واحدهای ساخته شده در بلوک بی 2 دستور تخریب داده شد. و دستورز قاضی شعبه 8 دیوان دستور توقف تخریب به شهرداری داده شدو واحدهایی که تا آذر ماه 1400 در طبقه همکف بلوک بی 2 ساخته شده بود پلمپ شد.

در اردیبهشت 1400 تعداد بسیاری از معارضان پیدا شدند و آشکار شد که تعداد آنها بسیار بالاست.

300 نفر از مالکان علیه هیئت مدیره و آقای پیمانکار به جهت فروش مال غیر و تصرف عدوانی و تحصیل مال نامشروع از ایشان شکایت کردند. همچنین 200 نفر از معارضان در ابتدای شکایت خودشان را در شعبه 10 بازپرسی مطرح کردند.

پس از تجمع در 11 خرداد ماه 1401 و در خواست از سرپرست مجتمع قدس ایشان شعبه 10 بازپرسی را به اینکار اختصاص دادند و درطی ماههای بعدی تعداد شکایتها بسیار بالاتر رفت.

در 15 تیرماه تجمعی در جلوی دادستانی مرکز انجام شد . که طی آن فهمیدیم حکم جلب پیمانکار در 23 خردادماه صادر شده است .

تجمع کنندگان در آن تجمع خواستار ورود دادستان و رسیدگی به جرایم هیئت مدیره و پیمانکار شدند.

همزمان با این اتفاقات پی گیری های شورای همفکری از اداره تعاون نتیجه داد و اداره کل تعاون مجاب شد تا دادخواستی حقوقی علیه هیئت مدیره به دادگاه 221 مجتمع مفتح ارائه دهدو خواستار تعلیق ایشان مطابق بند 17 ماده 66 قانون تعاون شود.

در تیرماه آقای پیمانکار با وکلایشان در شعبه 10 بازپرسی پس از چند ماه غیبت ظاهر می شوند و با گذاشتن وثیقه 80 میلیاردی قول می دهد مشکلات را برطرف کنند.

از چند ماه قبل گروهی به نام تعامل شروع به تطهیرسازی ایشان می کنند و می گویند که باید از آقای پیمانکار شکایت نکنید تا بتواند به تعهداتش عمل کند.و قول دو ماهه برای تکمیل می دادند . حتی به کسانی که شکایت نکرده اند قول تحویل زودتر واحدها و بسته های تشویقی می دهند.

در 15 شهریور ماه بازدیدی توسط سرپرست مجتمع قضایی قدس و بازپرس محترم شعبه 10 از پروژه انجام می پذیرد. در طی آن نشان داده می شود که دور چند بلوک فنس کشی انجام شده است.

با گذشت چند ماه از وعده آقای پیمانکار باز کار خاصی در پروژه انجام نمی گیرد و همچنان آمار شکایتها بالا می رود.

در 2 آذر جلسه ای سرپرست مجتمع قدس با جمعی از خریداران می گذارد و طی آن اعلام می کند باید خریداران متری 5 میلیون بصورت متوسط بابت ساخت پروژه پرداخت کند که با اعتراض فراوان اعضاء و خریداران روبرو می شود.

همچنین مواردی را مطرح می کنند که باعث ابهامات بیشتر می شود. در مقابل خریداران خواستار مجازات عاملان و مسببان وضعیت وخیم پروژه می شوند که بی پاسخ می ماند.

با آمدن آرای بدوی و تجدیدنظر دیوان عدالت اداری و رد شکایت تعاونی علیه شهرداری حکم کمیسیون ماده 100 تایید می شود . و خریداران طبقه همکف مایوس از وعده های آقای پیمانکار شروع به شکایت علیه او می کنند. تعداد واحدهای طبقه همکف 233 واحد بوده است که با وجودد 66 واحد دارای معارض در واقع 300 نفر دیگر به معارضان اضافه می گردد.

در 17و 18 آذر ماه 1401 با هماهنگی بازپرس شعبه 10 و دادستانی مالکین بلوکها فراخوانده می شوند تا برای هر بلوک نماینده ای انتخاب شود و مذاکرات با دادستانی از طریق این نمایندگان انجام پذیرد.

در تاریخ 25 آذرماه نمایندگان بلوکها یک نفر مجموعا 9 نفر را برای 9 مجتمع بعنوان نماینده به دادستانی معرفی کرده اند.

قرار است در جلسه ای این نمایندگان با مسئولان پرونده به شور بنشینند تا خواسته های اعضاء و خریداران و نظرات مسئولان قضایی نیز مطرح شود تا به اطلاع مالکان رسانیده شود.

هیئت مدیره فعلی با توجه به آرای شعبه 27 تجدید نظر می خواهند در اول و 24 دی ماه مجمع تعاونی را فقط با اعضای خدمات موتوری تشکیل دهند.

اداره کل تعاون و وزارت تعاون چرا کاری نمی کند؟

اداره تعاون در سالهای 94و95 تمام سعی خود را کرد تا مجمعی با حضور اعضای هر سه سازمان برگزار کند اما هیئت مدیره سه نفره و وکیل تعاونی مانع از این کار شدن و با یک شکایت صوری جلوی اینکار را گرفتند و علیه مدیرکل وقت به دیوان عدالت اداری شکایت کردند و حکم به انفصال آن بنده خدا را گرفتند از آن زمان اداره کل در لاک دفاعی فرو رفت. بگذریم از بروکراسی و ناکارآمدی اداری ، در مراجعات مداوم ما نداشتن نیرو را مطرح می کنند. در کل تا حکم قضایی نباشد این ریسک را نمی کنند که اقدامی علیه تعاونی انجام دهند. هرچند خود بر متخلف بودن این تعاونی و تعاونی نبودن اینجا اعتراف می کنند.

متاسفانه در مورد شکایت اخیر از شعبه 221 مجتمع مفتح دادخواست اعمال بند 17 ماده 66 که در مورد تعلیق هیئت مدیره بود دیدیم که بسیار ضعیف عمل کردند. هرچند در بدوی رای به تعلیق داده شد ولی علی رغم هشدارها و پی گیری های مکرر به نوعی به فریب ما پرداختند و هیئت انتصابی را معرفی نکردند تا رای تجدیدنظر از شعبه 27 آمد و رای به ابقای هیئت مدیره داد. البته تا ابد این ننگ بر پیشانی اداره کل خواهد ماند و ما آن را فراموش نخواهیم کرد.

بابت واحدهای دارای معارض و همکف باید چکار کنم؟

فعلا بنابر توصیه سرپرست ناحیه 5 و بازپرس شعبه 10 باید به دادسرای ناحیه 5 مجتمع قضایی قدس واقع در جنت آباد شمالی خیابان انصارالمهدی طبقه 4 مراجعه و شکایت خود را طرح و ثبت کنید . البته از طریق دفاتر قضایی الکترونیک نیز می توانید شکایت کنید.

از کجا می توانم بفهمم واحدم دارای معارض است؟

بازپرس محترم شعبه 10 حسابرسی بنام آقای امامی برای اینکار تعیین کرده است بعد از ثبت شکایت مدارک خود را از طریق واتساپ برای ایشان ارسال کنید.

پیمانکار کجاست؟

پیمانکار متهم پرونده است . با توجه به شکایتهای انجام شده فعلا به قید وثیقه آزاد است . هر هفته موظف است تا به دفتر بازپرس مراجعه کند و اعلام حضور نماید.

آِیا گروهی برای دریافت اطلاعات وجود دارد؟

بله در شبکه های مختلف اجتماعی گروههای متعددی برای اطلاع رسانی ایجاد شده است هم برای خریداران از تعاونی و هم برای خریداران از شرکت سرای رضوان https://zil.ink/hakimproject.ir

آیا گروهی وجود دارد که در مورد طرح شکایت به من کمک کند؟

بله

لینک کانال متقاضیان دادخواست در واتس آپ 👇

https://chat.whatsapp.com/DCrm0p9Q21KJre4tvi6XNg

لینک کانال متقاضیان دادخواست در بله👇

https://ble.ir/arash_1973

لینک کانال متقاضیان دادخواست در سروش👇

https://splus.ir/3e5658202b7fcc2d48395555a38036db099058d1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درود

اگر پاسخ سوالتون رو در وبسایت پیدا نکردید پیام بدهید

  • ابتدا از اینجا ثبت نام کنید و منتظر باشید تا به شما پیام داده و مراحل احراز مالکیت انجام شود.
  • به ادمین پیام بفرستید
SocialSocial