پرش به محتوا
خانه » Blog » تحویل موقت در پروژه حکیم یعنی چه؟

تحویل موقت در پروژه حکیم یعنی چه؟

معنی و مفهوم تحویل موقت در قراردادهای ساخت و ساز چیست؟

اصولاً در قراردادهای ساخت و ساز بین تحویل موقت و تحویل قطعی به صورت عرفی یک زمان مشخصی تعیین می گردد. این گونه نیست که تحویل قطعی به زمانی نامعلوم و یا به شروط متفاوتی که از ید افراد خارج است منوط گردد. اما گاهی ممکن است عواملی در هر پروژه ساخت و سازی منجمله تحویل پروژه حکیم باعث گردد که هیچ تاریخ معینی نتوان برای تحویل دائمی برای تحویل قطعی مشخص کرد.

تحویل موقت در پروژه حکیم از کی شروع شد؟
از پاییز سال 1398 زمزمه های قطعی تحویل بلوک های B2-1 از سایت جنوبی و A1-3 از سایت شمالی می شنیدیم. البته بماند که از سال 96 در وبسایت تعاونی نوید تحویل بلوکها با زمانبندی مشخص داده شده بود. در آبان همان سال شرکت تعاونی با دعوت از مالکین این دو بلوک جلساتی برگزار کرد. از اواخر سال 98 و اوایل سال 99 تحویل های موقت شروع شد. روال کار به این صورت بود که کلید واحد تحویل و صورتجلسه ای بین طرفین امضا می گردید.
ما به مفاد صورتجلسه دسترسی نداشتیم. کسانی که امضا می کردند نیز غالباً توجهی نمی کردند که چه امضا می کنند. بسیاری از اعضای بلوکهای مذکور نیز تحویل موقت را قبول نمی کردند. شاید بتوان گفت که تنها شصت درصد تا کنون با تسویه حساب آخرین قسط و پرداخت علی الحساب مابه التفاوت سیستم سرمایش و گرمایش و علی الحساب انشعابات تحویل موقت را پذیرفته اند.

متن صورتجلسه تحویل موقت چیست؟
در این فایل متن را به صورت فرم خام از روی عکسی که یکی از اعضای محترم بعد از امضا از توافقنامه برای ما ارسال کرده بود مشابه سازی و بارگذاری کردیم و میتوانید آن را مطالعه بفرمایید.
 
مطالب مهمی که در این تحویل هست ابتدا بند پنجم این توافقنامه است. طرف دوم یعنی عضو متعهد میشود که مابقی هزینه های ساخت و ساز و … را به موقع اعلام از سوی طرف اول یعنی شرکت تعاونی بپردازد. چقدر؟ نمیدانیم. کی؟ نمیدانیم. 
در بند ششم  اشاره میشود که تحویل قطعی پروژه منوط است به تکمیل تمام پنجاه بلوک. همچنین شرکت تعاونی تلاش می کند در صورت همکاری سازنده و پرداخت بموقع همه اعضا کار پروژه را تمام کند.
در بند دوم می خوانیم: «تحویل قطعی واحد و تصرف واقعی و فیزیکی واحد و بلوک مربوطه منوط است به اتمام پروژه و ساخت و ساز دیگر واحدها و مشاعات و اخذ انشعابات آب و برق و گاز تلفن و محوطه سازی و غیره. بنحوی که قابلیت انتفاع برای کلیه اعضاء و سرمایه گذاران و خریداران بلوکهای دیگر وجود داشته باشد یا منوط است به صلاحدید مجمع عمومی یا هیات مدیره تعاونی
پس بنابراین از ظواهر امر اینطور به نظر  می رسد که تحویل قطعی در کار نیست الا به تصمیم مجمع عمومی و یا صلاحدید هیئت مدیره شرکت تعاونی. البته دغدغه هیئت مدیره بجاست. تحویل قطعی هر بلوک اعضای آن بلوک را از کل پیکره پروژه جدا می کند و امکان مشارکت مالکین آن بلوکها برای تکمیل مابقی پروژه را غیرممکن و دست کم سخت می نماید. از طرفی می دانیم که مجموعه پیمانکاران پروژه حکیم نیز به شدت تمایل به تحویل قطعی و تسویه حساب دارند.
 
چاره چیست؟
برای این که از این سیکل باطل و سردرگمی بیرون بیاییم طبق نوشته همان صورتجلسه راهکار ار دو حال خارج نیست.  تصمیم هیئت مدیره و یا به طریق اولی صلاحدید مجمع عمومی شرکت تعاونی. 
از نیات هیئت مدیره بی خبر هستیم اما سپردن تصمیمات با این اهمیت به خرد جمعی حتما راهگشا خواهد بود و مسئولیت سنگین آن را از دوش هیئت مدیره کنونی نیز ساقط می نماید.
 
نظر شما چیست؟ خواهشمندیم در کامنت ها ایده های خود را بنویسید.

9 دیدگاه دربارهٔ «تحویل موقت در پروژه حکیم یعنی چه؟»

 1. تحویل واحدها به شرط سکونت
  سازنده و هیات مدیرها تضمین کتبی بدهند که در زمان مشخص و مبلغ مشخص شده واحدها تحویل و در غیر اینصورت ضرر و زیان پرداخت می کنند

 2. سلام به نظر من تحویل بدن تا طرف داخل واحدش سکونت داشته باشه تا دستو بالش باز باشه وقتی مستاجره و هر ماه اجاره و و اخر سال هم باید پول پیش بیشتر بدی . خب این انصاف نیست . مردم که چاپ خونه پول ندارن و در اخر لطفا به فکر مستاجرا باشید .

 3. سلام
  به نظر بنده اگر تمامی اعضاء بلوک های آماده شده آن را تحویل موقت بگیرند خودشان راسا می توانند از بین خودشان
  هیئت مدیره انتخاب نموده و مابقی کار را با صلاحدید خودشان پیش ببرند

 4. باسلام تحویل موقت فقط برای عیب یابی واحیانا ایراد ومشکلی که ممکنه طرف در درواحد خودببینددرخواست برطرف نمودن آن عویوب را ازسازنده بکندوبعدازبرطرف نمودن تحویل قطعی راامضاء کند موقت این شکلی دربلوک B¹ اتفاق افتاده کاملا اشتبابوده بنده باتحویل به شرط سکونت موافق هستم ولاقیر

 5. بنظرم این هیأت مدیره باید توسط یک حسابرسی دقیق چنانچه اختلاس و دزدی کرده به دادگاه کشیده شه.سپس یک هیأت مدیره جدید تشکیل شده و اونموقع تصمیم بگیریم چکار کنیم.این هیأت مدیره قابل اعتماد نیست.آدم عاقل از یه سوراخ دو بار گزیده نمیشه

 6. تحویل موقت به معنای عام و قانونی یعنی تصرف ملک و سکونت در آن و تحویل قطعی یعنی انتقال سند بنام عضو یا خریدار. معنایی جز این ندارد این تحویل موقت آقایان روشی هست برای اخاذی اعضا

 7. سلام ۳سال از تحویل موقت ها گذشته اینکه اولا تحویل قطعی کل ۵۰بلوک باید آماده بشه یه سنگ بزرگ هست مثل سنگهای دیگری که این هست هیت مدیره متخلف توی این همه سال انداخته وقتی بلوک ها همشون از هم جدا هستند این کار معنی نداره کجای دنیا ۵۰بلوک رو یجا تحویل دادند اینها یادشون رفته که موعد تحویل وتمام قرارداد سال ۹۵ بوده پول آب رو سال ۹۷ گرفتند وبسایت متن متوجه شدیم حالا حالا از دست اینها نجات پیدا نخواهیم کرد آقای نامداری یادش میره قول‌های رو که میده پس درواقع رو حرف قول این افراد هیچ اعتمادی نیست ۶سال از موعد تحویل کل پروژه گذشته یک دونه واحد قابل سکونت نیست همه جا هم صحبت میشه از اینکه این پروژه ملی هست .این پروژه درمقابل پروژه های چیتگر پشم هم نیست خرازی شهرک چیتگر ۴۴هزار واحد داره مثل قصر ساختند سازنده ها هیچکدوم ادعا نکردند که پروژه شون ملی هست .۱۱برابر این پروژه رو درعرض ۶سال قابل سکونت کردند پروژه gارتش رونگاه کنید کل بلوک های G1سرو سکونت گرفتن ۲سال پیش بلو های G2رو با برق ژنراتور سکونت دادن به اینها میگن سازنده حلالشون باشه واسه همینه که خدا هم به مالشون برکت داده .
  پروژه خرازی بیش از ۵۳۰۰واحد داره یعنی ۲برابر این پروژه ۶ساله آماده شد اونهم با اون کیفیت ساخت که خیلی راحت بایه سرچ داخل گوگل می‌شود عکسهای واحداش رو دید پیش اون کیفیت ساخت پروژه حکیم به لحاظ کیفیت ساخت نوآوری تومنی ۱۰۰تومن پایین تراست جالبه اون پروژه خرازی ادعانکردن پروژه ملی
  بهرحال این پروژه حکیم از زمان شروع ساخت شد ۹سال هنوز یک واحدش قابلیت سکونت ندارد و پروژه خرازی در موراریدشهر که از لحاظ ارزش زمین یک پنجم این پروژه قیمت ندارد الان واحداش بین متری ۴۵تا ۵۵خرید فروش می‌شود
  پروژه حکیم هیچ .درنظر داشته باشید ساختن برج باطبقات ۲۰طبقه خیلی پیچیده تر پر هذینه تر از ۹طبقه هست
  قضاوت حسن انجام کار پیمانکار
  کیفیت مدیریت هیت مدیره
  باشما

 8. تحویل موقت با این شرایط مندرج در صورتجلسه به هیچ دردی نمیخوره جز اینکه یکسری از اختیارات رو از خود فرد ساقط میکنه تحویل موقت طبق تعریف قانونی باید امکان بهره برداری داشته باشه

 9. حتی یک بلوک از این پروژه تکمیل نیست از هر بلوکی یک بخش یا چند بخش رو ناتمام گذاستن چون قرار نیست تحویل بدن،هیئت مدیره و نامداری با خرید و فروش واحدها و ساخت و فروش لابی ها دارن سودهای کلان میبرن پس هدفشون فقط اینه که هرگز این پروژه تکمیل نشه و کسی ساکن نشه تا این کاسبی که راه انداختن تا ابد ادامه داشته باشه.فقط و فقط باید از طریق مراجع قانونی پیگیر این باشیم که حتی شده یک بلوک ساکن بشن در واحدها ،اینطوری درب همیشه بسته ی این پروژه بعد از 16سال باز میشه و دیگه نمیتونن به دزدی ادامه بدن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درود

اگر پاسخ سوالتون رو در وبسایت پیدا نکردید پیام بدهید

 • ابتدا از اینجا ثبت نام کنید و منتظر باشید تا به شما پیام داده و مراحل احراز مالکیت انجام شود.
 • به ادمین پیام بفرستید
SocialSocial